Gaderská a Blatnická dolina (Veľká Fatra)


Turčianska obec Blatnica je vďaka polohe pri vyústení Gaderskej a Blatnickej doliny do Turčianskej kotliny ideálnym východiskom výletov do turisticky najvýznamnejších dolín Veľkej Fatry.
Učte sa
Turčianska obec Blatnica je vďaka polohe pri vyústení Gaderskej a Blatnickej doliny do Turčianskej kotliny ideálnym východiskom výletov do turisticky najvýznamnejších dolín Veľkej Fatry.
Východiskom túry na najvyšší vrch Slovenska - Gerlachovský štít (2 655 m) je horský hotel Sliezsky dom. Trasa vedie okolo 15 m vysokého Velického vodopádu od dolinovej terasy, ktorá si pre botanickú pestrosť vyslúžila pomenovanie Kvetnica.
Turisticky mimoriadne atraktívny je výstup na Kriváň (2 494 m), rozložitý štít v západnej časti Vysokých Tatier. Tento niekoľkonásobný víťaz súťaží o najkrajší vrch Slovenska pôsobí úchvatne najmä z liptovskej strany. Pri pohľade od Pribyliny alebo od Hýb ho možno ľahko rozpoznať podľa nápadného zakrivenia vrcholu, ktorému vďačí za svoje meno.
Výlet lanovkou na druhý najvyšší vrch Slovenska - Lomnický štít patrí k najväčším turistickým atrakciám celých Vysokých Tatier, preto sa teší veľkému záujmu verejnosti. Lanovka prekonáva výškový rozdiel vyše 1 700 m a dopravuje turistov do nadmorskej výšky 2 634 m.
Turistický výlet Prielomom Dunajca patrí k najkrajším na Slovensku. Vychádza z Červeného Kláštora až po ústie Lesnického potoka a dlho sleduje pravý breh meandrujúceho Dunajca.
K najväčším turistickým lákadlám Slovenského raja patrí Prielom Hornádu. Úzka kaňonovitá dolina dlhá 16 km oddelila od pohoria okrajový hrebeň kulminujúci Tomášovským výhľadom (667 m).
Liptovské obce Prosiek a Kvačany sú známe predovšetkým ako východisko do najkrajších a najnavštevovanejších slovenských dolín - Prosieckej doliny a Kvačianskej doliny.
Roháče sa právom považujú za najkrajšiu časť Západných Tatier. Rozložitú Roháčsku dolinu lemuje veniec krásnych končiarov, ktorým „kraľuje“ majestátny Baníkov. Ostrý Roháč a Volovec sú zasa roháčskymi „princami“. Vytvárajú nerozlučnú dvojicu štíhlych skalných vrchov na hlavnom hrebeni. Podobajú sa na čertove rohy a azda aj preto dostali toto výstižné pomenovanie.
Medzi najnavštevovanejšie tatranské štíty nesporne patria Rysy. O ich popularitu sa zaslúžil predovšetkým hromadný turistický výstup organizovaný každý rok začiatkom augusta.
Súľovské skaly sú príťažlivé skalným mestom rozprestierajúcim sa na severozápade Slovenska, len niekoľko kilometrov od Žiliny.
Veľký Choč, týčiaci sa na hranici Liptova a Oravy patrí k najkrajším vrchom Slovenska.
Z Terchovej vedie jediná prístupová cesta do Vrátnej, ktorá je spolu s bezprostredným okolím najatraktívnejšou oblasťou Malej Fatry.
Najznámejším a najnavštevovanejším miestom v najvýchodnejšej časti Slovenského krasu je národná prírodná rezervácia Zádielska tiesňava. Zádielska tiesňava patrila v rozličných anketách o najkrajšiu dolinu vždy medzi najvážnejších kandidátov. Je vskutku romanticky krásna.
Badínsky prales patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Biotop tvorí vzácna človekom len minimálne dotknutá pralesová jedľová bučina. Prales navštívil v roku 2000 princ Charles.
Najmä v letných mesiacoch je obec Liptovská Teplička vyhľadávaným východiskovým bodom pre nízkotatranské túry. Turistickým bonbónikom je výstup na Kráľovu hoľu (1 946 m).
Turisticky vyhľadávanou prírodnou atrakciou je najužší kaňon na Slovensku - Manínska tiesňava vyznačujúca sa bizarnými skalnými formami a vzácnou faunou a flórou.
Turistickou atrakciou Spišskej Magury a najmä kúpeľov Vyšné Ružbachy sú viaceré krátery.
Jednou z turistických atrakcií okolia Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice vo Vysokých Tatrách je skupina kaskádových Vodopádov Studeného potoka. Vodopády patria k najnavštevovanejším turistickým cieľom v Tatrách.
Obec Bešeňová je jednou z mála vzácnych lokalít, kde sa vyskytujú "sladkovodné" vápence čiže travertíny. Za toto bohatstvo môžeme ďakovať nerastnému obsahu vody, jej teplote a samozrejme povrchu a stavbe krajiny. Ak si nájdete čas, určite navštívte tento "opustený" lom severne od obce.
Skype : larin98
Úvodná stránka | Tlač | Mapa stránok | RSS |
|